dlatvnPrzez wiele lat detektywi byli kojarzeni naprzemiennie ze współczesnymi postaciami Sherlocka Holmesa lub też osobami ściśle powiązanymi z pracą w policji. Wiele w tym prawdy – większość profesjonalnych detektywów zatrudniana była w policji czy służbach mundurowych, a ich wiedza wykorzystywana była do prowadzenia śledztw, nierzadko o poważnym kalibrze. Obecnie jednak rola detektywa nieco się zmieniła – wynikło to przede wszystkim z dużego zapotrzebowania na usługi detektywistyczne. Kim są detektywi? Czy posiadają konkretne umiejętności? Kiedy poszukujemy pomocy detektywa?

Detektywi to współcześnie najczęściej śledczy lub też osoby posiadające specjalistyczne uprawnienia. W Polsce istnieje bardzo niewiele miejsc , w których możliwe jest szkolenie umiejętności detektywistycznych, a same placówki prowadzą niezwykle rygorystyczne zasady naboru. Niemniej – detektywem zostać można również poprzez odbycie specjalistycznego szkolenia mundurowego, będącego częścią szkolenia np. w policji. Detektywi zrzeszają się w cechach lub związkach zawodowych. Mogą oni prowadzić swoją działalność samodzielnie lub też zatrudniać licznych pomocników, którzy także uczestniczą w prowadzeniu konkretnych zleceń.

Czy detektyw musi posiadać konkretne umiejętności?
Zasadniczo tak, i muszą być to umiejętności zarówno związane z analitycznym myśleniem, jak i wykorzystaniem nowoczesnych metod poszukiwawczych. Detektywi przede wszystkim powinni cechować się zmysłem myślenia oraz logicznego łączenia faktów. Tylko dzięki temu możliwe stanie się rozwikływanie trudnych spraw. Bez umiejętności analitycznego myślenia nawet najbardziej zaawansowane techniki IT nie będą w stanie pomóc.

Kolejny istotny aspekt pracy detektywa to możliwość szybkiego przemieszczania się z miejsca na miejsce, umiejętność pracy w stresie. Oznacza to, iż detektywi muszą odznaczać się przynajmniej bardzo dobrym zdrowiem oraz kondycją. Niejednokrotnie detektywi zmuszeni są wręcz ścigać osoby podejrzane o konkretne przestępstwa czy wykroczenia. kondycja jest więc niezwykle istotna.

Kiedy pomoc detektywistyczna może okazać się wskazana?
Decyzja o wynajęciu detektywa nie należy do łatwych – przede wszystkim wynika to z przyznania, iż poważny problem istnieje i należy go rozwiązać. Do wynajęcia detektywa skłaniamy się zazwyczaj z pobudek osobistych lub też zawodowych. Same agencje detektywistyczne przyznają, iż większość spraw prowadzonych przez nich to sprawy prywatne, dotyczące udowodnienia zdrady czy też oszustwa małżonka względem drugiego małżonka. Wielu detektywów przyznaje, iż często proszeni są o pomoc w przypadkach związanych z życiem zawodowym. Najczęściej klienci są ofiarami nieuczciwych przedsiębiorców, pomoc w poszukiwaniu dowodów na nieetyczne zachowanie jest zakończona ukaraniem nieuczciwego przedsiębiorcy. Klientami agencji detektywistycznych są również właściciele firm, którzy poszukują przyczyn niepowodzenia finansowego czy nagłego spadku dochodów, podejrzewając o wykradanie środków pieniężnych współpracowników czy podwładnych.